School Leaders

Mr Tay, Hsien Chuan Kelvin Principal

Kelvin Tay joined teaching in July 1996 as a Geography and Mathematics teacher in Springfield Secondary School in Singapore before assuming Head of Pastoral Care and Career Guidance Department in 1998. In 2000, he served as a Curriculum Planning Officer at the Ministry of Education, Singapore and subsequently headed the Geography Unit there. He was appointed Vice-Principal, Bedok South Secondary School in 2003 and Vice-Principal, Shuqun Secondary School in 2006. In December 2007, he assumed the role of Principal, Keming Primary School and in April 2012, Principal, Punggol View Primary School before serving as Principal of SISHK in December 2017. Kelvin would like to work with his colleagues and parents of our students to provide a student-centric, values-driven holistic education in SISHK.  Every child is very special and precious to him, and he and his staff want to bring out the best in every child, each according to his/her strengths, talents and abilities. Just like the SISHK’s student outcomes in the mission statement – “… We want to nurture our students to be independent life-long learners imbued with sound moral values who are respectful and responsible, and who rise to the challenges of life creatively and enthusiastically in an ever-changing.” Kelvin was awarded the Singapore National Day Public Administration Medal (Bronze) in 2012.

Mr Ng, Bernard Vice Principal (Preparatory Years and Primary)

Bernard Ng believes that every child is unique and the role as educators is to maximise their potential and help them achieve their aspirations. After graduating with a BA with Dip Ed from National Institute of Education/Nanyang Technological University in 2000, Bernard began his teaching career in Pasir Ris Primary School and he was appointed Subject Head of ICT in 2004. After attaining a Master in Education (Distinction) from University of Western Australia in 2006, he moved to Hong Kong to assume the role of Head of ICT Department at SISHK. He has been serving as the Vice Principal (PY & Primary) of SISHK since March 2012. In 2013, he was awarded the Singapore National Day Commendation Medal. In his leisure time, he enjoys going to the movies and doing CXWORX exercises.

Ms Lim, Annie Vice Principal 1 (Secondary)

Annie Lim believes in helping each student to achieve excellence. Her experience in Singapore’s education service includes being Head of Mathematics department at Bendemeer Secondary School, Special Assistant at Schools Division/Ministry of Education (MOE), Assistant Director at Human Resource Group/MOE and Vice-Principal at St. Margaret’s Secondary School. Annie graduated from National University of Singapore with Honours (2nd upper) in Computational Science and Mathematics. She attained her Master of Education (Curriculum and Teaching) at National Institute of Education, Nanyang Technological University under the MOE Postgraduate Scholarship. Annie was also awarded the Singapore National Day Commendation Medal (Pingat Kepujian) in 2013.

Mr Soon, Alvin Vice Principal 2 (Secondary) / Diploma Programme Co-ordinator

Alvin Soon is currently one of the vice-principals of the secondary section and DP co-ordinator of the IB programme at the school where he joined as a Subject Head of Mathematics in 2014. He was a graduate of the University of Warwick after obtaining the Masters of Inter-disciplinary Mathematics and First Class Honours of Mathematics there. Under a government scholarship, he returned to Singapore to serve at the Ministry of Education in various positions and left to join the private education sector in 2011. In his spare time, he loves to read across a wide genres of books with a particular preference for philosophy and religious literature. He is married to a musician-teacher with two lovely children who are also studying at SISHK.

Ms Tan, Eunice Vice Principal (Administration and Finance)

Prior to joining Singapore International School, Eunice worked in Canadian International School of Hong Kong as the Director of Business Administration. With a CPA qualification, Eunice began her career as a financial auditor in Malaysia, after gaining her Bachelor of Commerce degree, majoring in Accounting and Economics. Eunice moved to Hong Kong in 2000 and has served in various managerial and leadership roles in the areas of finance and accounting, business development, strategic management, brand and product marketing, corporate communications as well as client servicing in global financial institutions before entering the education sector. Originally from Malaysia, Eunice received her education in Malaysia, Canada and Australia.

School Executive Committee

Director / Preparatory Years (PY) Ms Tsang, Joanne Head Of Department / Character and Global Citizenship Education (Primary) Mr Sun, Chin Keong
Head Of Department / Aesthetics (Primary) Ms Sim, Audrey Head of Department / Chinese & Culture (Primary) Ms Lam, Jin Lam
Head of Department / English (Primary) Mr Douglas, Andrew Head of Department / Mathematics (Primary) Ms Yeo, Veronica
Head of Department / Science (Primary) Ms Neo, Sock Khim Head of Department / PE & CCA (Acting) (Primary) Mr Cheng, Albert
School Staff Developer (Primary) Ms Chua, Shuan Kwee Subject Head / Student Well-being (Primary) Ms Chao, Wei Ling
Subject Head / Student Management (Primary) Mr April, Patric Subject Head / Culture & Character Education (Primary) Ms Lin, Ho Mei
Subject Head / Chinese & MRL (Primary) Ms Chen, Hui Subject Head / English (Primary) Ms Cheung, Kartine
Subject Head / Mathematics (Primary) Ms Fung, Yvonne Subject Head / Social Studies & National Education (Primary) Ms Lim, Hwee Hong
Subject Head / Innovation & Talent Development (Primary) Ms Lam, Edwina Subject Head / Technology Integration (Primary) Ms Yee, Serene
Subject Head / Physical & Health Education (Primary) Ms Halliday, Emma Subject Head / Learning Support (English) (Primary) Ms Yu, Kelly
Head Of Department / Chinese Language (Secondary) Ms Tam, Yip Head Of Department (Acting) / Chinese Culture (Secondary) Ms Feng, Fei Fei
Head Of Department (Acting) / Chinese Curriculum (Secondary) Ms Lam, Phoebe Head Of Department / Mathematics (Secondary) Mr Tee, Koon Beng
Head Of Department / Mathematics (Secondary) Mr Tan, Chee Kian Deputy Diploma Programme Coordinator, Head Of Department / Economics & ICT (Secondary) Mrs Cheng, Vanessa
Head Of Department / Humanities (Secondary) Ms Krishnan, Mullaiselvi Head Of Department / Talent Development and Student Leadership (Secondary) Mr Tan, Ron
University Counsellor, Head Of Department / Character & Global Citizenship Education (Secondary) Ms Lee, Rui Jun Head Of Department (Acting) / Character & Global Citizenship Education (Secondary) Ms Brampy, Nattaporn
Assistant Director / PE & CCA (Secondary) Mr Wong, Patrick Head Of Department / PE & Sports (Secondary) Mr Wojewnik, Keith
Head of Department / English (Secondary) Ms Tan, June Head of Department / Professional Development & Curriculum (Secondary) Dr Tan, Doreen
Subject Head / Theory of Knowledge (Secondary) Ms Wong, Lucia Subject Head / Humanities (Secondary) Ms Ang, Ling See
Subject Head / Science & Physics (Secondary) Ms Tan, Joy Subject Head / Chemistry & Biology (Secondary) Ms Manna, Maumita
Subject Head / CAS (Secondary) Ms Tai, Clara Subject Head / Student Leadership (Secondary) Mr Cheung, David
Subject Head / Partnership & Career Guidance (Secondary) Mr Fryer, Anthony Subject Head / Student Well-being (Secondary) Ms Lee, Anna
Subject Head / Visual Arts (Secondary) Mr Toh, Danny Subject Head / Student Management (Acting) (Secondary) Ms Rice, Amy
Subject Head / Education & Career Guidance (Acting) and University Counsellor (Secondary) Ms Lo, Emma  
Preparatory Years Primary Secondary
Subject Head / Chinese (PY) Ms Siu, Kwan Ying Teacher Mentor (Primary) Ms Jin, Mengwen Subject Head / English (Acting) (Secondary) Ms Tate, Fiona
Subject Head / English (PY) Ms Thomson, Jacqueline Teacher Mentor (Primary) Ms Sam, Mei Yin Subject Head / English (Acting) (Secondary) Ms Lall, Smita
Teacher Mentor (PY) Ms Chan, Sharon    
Visual Arts Coordinator (Primary) Ms Szeto, Esther Performing Arts Coordinator (Primary) Ms Sullivan, Kate
Music Coordinator (Primary) Ms Mok, Tracy Technology Learning Coordinator (Primary) Ms Chan, Jerodine
Swimming Coordinator (Primary) Mr Kemp, Ryan Student Leadership Coordinator (Primary) Ms Chung, Twiggy
School Counsellor (Primary) Ms Mirapuri, Sapna Student Support Officer (Primary) Ms Tsoi, Heidi
Student Support Officer (Primary) Ms Wu, Xuelun ICT Coordinator (Secondary) Mr Davies, Daniel
Music Coordinator (Secondary) Ms Lee, Irene IGCSE Coordinator (Secondary) Mr Fryer, Anthony
School Counsellor (Secondary) Ms Pal, Dona University Counsellor (Secondary) Mr Delvecchio, Christopher

Preparatory Years Teaching Staff

Class Form Teacher EL / CL Teacher Teaching Assistant
PY1A Ms Chan, Tan Ms Lunty, Alisa Ms Cheng, Elaine
PY1G Ms Iu, Kathleen Ms Chan, Elaine Ms Lam, Kathleen
PY1K Ms Edwards, Michelle Ms Chan, Sharon Ms Ho, Emily
PY1O Ms Siu, Kwan Ying Ms Louw, Simone Ms Lim, Vicky
PY1P Ms Fan, Pui Shan Ms Wong, Siu Mui Ms Ho, Wincy
PY1S Ms Yip, Chu Kwan Ms Chow, Melanie Ms Chan, Tracy
Class Form Teacher EL / CL Teacher Teaching Assistant
PY2A Ms Lunty, Alisa Ms Chan, Tan Ms Cheng, Elaine
PY2G Ms Chan, Elaine Ms Thomson, Jacqueline Ms Lam, Kathleen
PY2K Ms Chan, Sharon Ms Edwards, Michelle Ms Ho, Emily
PY2O Ms Louw, Simone Ms Siu, Kwan Ying Ms Lim, Vicky
PY2P Ms Wong, Siu Mui Ms Fan, Pui Shan Ms Ho, Wincy
PY2S Ms Chow, Melanie Ms Yip, Chu Kwan Ms Chan, Tracy

Primary Teaching Staff

P1 Year Head – Ms Elanggoan, Elizabeth

Class Form Teacher Form Teacher Classroom Assistant
P1 Respect Ms Chao, Wei Ling Ms Cheung, Sing Ms Chan, Cathy
P1 Responsibility Ms Parker, Kristina Ms Cheung, Kwong Yung Ms Wu, Winnie
P1 Resilience Ms Cheng, Mona Ms Jin, Mengweng Ms Ng, Denise
P1 Integrity Ms Elanggoan, Elizabeth Ms Lee, Tswei Lane Ms Li, Phoebe
P1 Care Ms Leung, Anthea Ms Sam, Mei Yin Ms Hu, Aimee
P1 Harmony Ms Whitehead, Amanda Ms Lin, Ho Mei Ms Lam, Jenny

P2 Year Head – Ms Szeto, Esther

Class Form Teacher Form Teacher Classroom Assistant
P2 Respect Ms Fan, Jing Ms Chen, Bobbi Ms Cheng, Stephanie
P2 Responsibility Ms Mullen, Sharon Ms Wong, Novelle Ms Cheung, Nicola
P2 Resilience Ms Yan, Jie Ms LytheRao, Joanne Ms Ng, Hailey
P2 Integrity Ms Szeto, Esther Ms Feng, Rui Ying Ms Lu, Freya
P2 Care Ms Aoki, Cindy Ms Tian, Jing Ms Kwong, Agnes
P2 Harmony Ms Lee, Dee Dee Ms Chuang, Shih Hui Mr Leung, King Yu

P3 Year Head (Covering) – Ms Cheng, Fiona

Class Form Teacher Form Teacher
P3 Respect Ms Yu, Kelly Mr Dansereau, Yvan
P3 Responsibility Mr Lee, Casey Ms Chen, Hui
P3 Resilience Ms Cheung, Kartine Ms Xhelilaj, Ornela
P3 Integrity Ms Li, Karen Mr Kemp, Ryan
P3 Care Ms Cheng, Fiona Ms Zhou, Xiao
P3 Harmony Ms Keen, Victoria Mr April, Patric

P4 Year Head – Ms Lee, Giok Hua

Class Form Teacher Form Teacher
P4 Respect Mr Lai, Adam Ms Lee, Giok Hua
P4 Responsibility Ms Lam, Eleanor Mr Yip, Po
P4 Resilience Mr Brousseau, Patrick Ms Chan, Jerodine
P4 Care Mr Teo, Boon Teck Mr Cheng, Albert
P4 Harmony Ms Lim, Hwee Hong Ms Mok, Tracy

P5 Year Head – Ms Ong, Wendy

Class Form Teacher Form Teacher
P5 Respect Ms Lee, Pick Kian Ms Chung, Twiggy
P5 Responsibility Ms Yee, Serene Ms Halliday, Emma
P5 Resilience Mr Cooper, David Ms Tang, Qing Qing
P5 Care Ms Sullivan, Kate Mr Hung, Shao Lun
P5 Harmony Ms Ong, Wendy Mr Kneale, Kristan

P6 Year Head – Mr Craig, Samuel Joseph

Class Form Teacher Form Teacher
P6 Respect Ms Lam, Edwina Ms Yang, Jing
P6 Responsibility Ms Churchill, Natalia Mr Skhawat, Ali
P6 Resilience Ms Tan, Cleo Mr Douglas, Andrew
P6 Care Mr Craig, Samuel Joseph Ms Lam, Jin Lam
P6 Harmony Ms Zhou, Xue Ms Chua, Shuan Kwee

Secondary Teaching Staff

S1 Year Head – Ms Ngan, Lee

Class Form Teacher Form Teacher Form Teacher
S1L Ms Law, Bell Ms Khader, Shirley  
S1M Ms Wang, Xinyue Mr McMinn, Peter  
S1R Ms Tate, Fiona Ms Lee, Shirley  Ms Tam, Yip
S1S Ms Xu, Sarah Mr Davies, Daniel  

S2 Year Head – Mr Lian, Boon Shen

Class Form Teacher Form Teacher Form Teacher
S2L Ms Li, Siu Fei Mrs Lam, Amy Ms Ang, Ling See
S2M Ms Tan, Shu Sze Mr Lo, Jebsen Ms Brampy, Nattaporn
S2R Mr Chichula, Rao Mr Cheong, Colin  
S2S Ms Lall, Smita    

S3 Year Head – Mr Webber, Jonathan

Class Form Teacher Form Teacher Form Teacher
S3L Ms Shen, Luyi Mr Lian, Erwin Mr Fryer, Anthony
S3M Mr Lei, Leon Ms Chan, Shaney  
S3R Mr Chu, Vincent Mr Ratz, Matthias  
S3S Ms Ang, Hwee Lin Mr Strub, Stephen Mr Wojewnik, Keith

S4 Year Head – Ms Or, Louisa

Class Form Teacher Form Teacher
S4L Ms Huang, Yinping Ms Lee, Irene
S4M Mr Paul, Satish Ms Lee, Anna
S4R Dr Wong, Mico Ms Lau, Connie
S4S Ms Sheung, Wa Mr Wong, Patrick

Diploma Programme Teaching Staff

DP1 Year Head – Ms Tai, Clara   DP Mentors

Mr Desmond, Cory Mr Tan, Chee Kian
Ms Feng, Feifei Mr Tan, Ron
Ms Krishnan, Mullaiselvi Mr Toh, Danny
Ms Lam, Phoebe Mr Toh, Jeffrey
Dr Taczkowska, Magdalena  

DP2 Year Head – Ms Choudhary, Ekta   DP Mentors

Ms Cheng, Vanessa Ms Tan, Doreen
Ms Lee, Rui Jun Ms Tan, Joy
Ms Lo, Emma Ms Tan, June
Ms Manna, Maumita Ms Wong, Lucia

Support Services

Executive Secretary Ms Yeung, Jo Jo

Preparatory and Primary Section Secondary Section
HODs’ Secretary Ms Wong, Angela Senior Administrative Officer Ms Cheung, Simone
Senior Administrative Officer Ms Sze, Ann Administrative Officer Ms Liu, Vicky
Administrative Assistant Mr Ong, Charles Administrative Officer Ms Tam, Yvonne
Administrative Assistant Ms Lau, Brigitte Administrative Assistant Ms Ng, Farrah
Office Assistant Mr Li, Sunny  
School Nurse Ms Lai, Zanonia  

Head Of Department / Corporate Communications Ms Koh-Grieve, Connie

Admissions Communications
Assistant Admissions Manager Ms Lau, Carrin Assistant Communications Manager Ms Wong, Vanessa
Student Enrolment Officer Ms Cheng, Helena Communications Officer Ms Yu, Tracy
Admissions Assistant Ms Yue, Jenny  

Head of Department / Campus Planning & Development Ms Ng, Ada

Assistant Manager/ Campus Planning & Development Mr Chek, Ivan Clerical Assistant Ms Lee, Ruby
Maintenance Manager Mr Wu, Terry Senior Campus Officer Mr Yung, Eddie
Senior Maintenance Officer Mr Cheung, Kwok Wai Campus Management Support Officer Ms Leung, Red

Head Of Department / Finance Ms Yeung, Carol

Assistant Finance Manager Ms Nip, Pansy Accounting Officer Ms Lo, Helen
Accounting Officer Ms To, Tammy Accounting Officer Ms Wong, Mandy

Head of Department / Human Resources Ms Hon, Lillian

Assistant HR Manager Ms Yeung, Annice Senior HR Officer Ms Liu, Kiki
  HR Officer Ms Wang, Queena

ICT Director Mr Chiu, Eric

ICT Manager Mr Ma, Stanley

Preparatory and Primary Section Secondary Section
ICT Officer Mr Luk, Justin ICT Officer Mr Cheng, Kevin
ICT/AVA Support Specialist Mr Wong, Joe  
Preparatory and Primary Section Secondary Section
Librarian Ms Yen, Yuleen Librarian Ms Wong, Annick
Library Assistant Mr Leung, Eric Library Officer Mr Sin, Simon
Primary School Secondary Section
Science Lab Assistant Ms Lam, Ida Science Lab Technician Mr Tse, Maverick
  Science Lab Assistant Ms Lam, Denise